Waluty
Leksykon
Słownik pojęć związanych z nożami:

  1. Thumb stud - nakładka w postaci bolca mocowana na bocznej powierzchni głowni, umożliwiająca / ułatwiająca otwieranie noża jedną ręką (prawą lub lewą). (źródło "Noże" S.Mitin)
THUMB STUD

2. Liner lock - podczas otwierania noża sprężyste skrzydełko ukształtowane w jednej z płytek bocznych szkieletu  rękojeści odgina się do środka i ustawia się na drodze powrotnej części głowni, uniemożliwiając złożenie się noża. (źródło "Noże" S.Mitin)3. Thumb disc - nakładka najczęściej  w postaci dysku mocowana na bocznej powierzchni głowni, umożliwiająca / ułatwiająca otwieranie noża jedną ręką (prawą lub lewą). (źródło "Noże" S.Mitin)4. KUKRI - Kukri, Khukri, język nepalski: खुकुरी wym.: khukurī – ciężki zakrzywiony nepalski nóż używany zarówno jako broń sieczna o głowni krzywej jednosiecznej oraz jako narzędzie. Kukri stanowi część uzbrojenia i heraldyków Gurkhów – narodu wojowników. Dla wielu ludzi jest znany jako nóż Gurkhów. (opis pochodzi z Wikipedii)4. Back lock - w stanie otwartym zaczep wskakuje w wycięcie i zapobiega złożeniu noża. Aby uwolnić blokadę, trzeba nacisnąć na tylne ramię dźwigni wykorzystując do tego odpowiedni wycięcie w grzbiecie głowni rękojeści. W stanie złożonym dźwignia naciska na krzywkową powierzchnię tylnej części  głowni i zapobiega samoczynnemu otwarcia się noża. (źródło "Noże" S.Mitin)5. Bolster - Wzmocnienie noża znajdujące się po obu stronach rękojeści, lub jedynie z jego jednej strony. Przy współczesnych materiałach na rękojeści pełni już tylko zdobniczą funkcję. Bolster może być wykonywany ze szlachetnych metali, tytanu, stali damasceńskiej.
6. BRUT DE FORGE - sposób wykończenia głowi który ma stylizować ją na kutą.7. Balisong (butterfly, motylek) - balisong oznacza "nóż motylkowy", który to w postaci złożone ma schowaną głownię pomiędzy  dwie części rękojeści, natomiast po otwarciu (nawet jednym ruchem ręki) zmienia się w broń białą.8. Choil - wycięcie (przeważnie półkoliste lub owalne) pod palec wskazujący w dolnej części głowni, bliżej rękojeści, którego funkcją jest ułatwienie precyzyjnego operowania nożem.


9. Combo - ostrze częściowo ząbkowane (połączenie głowni plain i ząbkowania), najczęściej ząbkowanie występuje w części bliższej rękojeści i od strony ostrza.

10. False edge/swedge (fałszywe ostrze) - zwężony, często tępy fragment grzbietu głowni. Jego funkcją może być zmniejszanie wagi głowni, przez co środek ciężkości jest przesuwany na rękojeść.
11. Finger groove - rodzaj wcięcia lub wcięć pod palce, na rękojeści, służące poprawie uchwytu noża.12. Folder – nóż składany

13. Gut hook – specjalne ostrze, występujące w formie haczyka, ułatwiające skórowanie. Najczęściej występuje w nożach myśliwskich, ale także przy nożach wękarskich.
14. Kordzik
to biała, obosieczna broń paradna w postaci sztyletu.
15. Lanyard hole - otwór w tylnej części rękojeści na przeciągnięcie linki/smyczy16. Latch - w nożach typu balisong: prosta blokada zamkniętego noża znajdująca się w tylnej części rękojeści.16. Pivot – śruba na której opiera się ruch głowni w nożach składanych.

RODZAJE GŁOWNI:
  1. Kukri:


2. Recurve:


3. Sztylet / Dagger


4. Trialing Point:


5. Spear point:


6. Tanto:


7. Sheepsfoot:


8. Hookblade:do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl